Wtorek, 9 sierpnia 2022

Jak działa wyważarka do kół?

6 stycznia 2022

Wyważarka do kół jest urządzeniem, które wyważa obracające się części różnych maszyn. Może ona wyważać wirniki samochodów i motocykli, a także wały i koła.

Jak to działa?

Zadaniem wyważarki do kół jest znalezienie miejsc, które powodują bicie na obwodzie koła. Specjalne oprogramowanie jest używane do obliczania stopnia niewyważenia. Wskazuje ono również wagę ciężarka wyważającego, który musi być zamocowany w odpowiednim miejscu na wewnętrznym obwodzie koła. Aby zapewnić prawidłowy rozkład masy koła, ciężarki muszą być umieszczone przez wyważarkę we wskazanych miejscach.

Nowoczesne wyważarki mogą być bardzo precyzyjne z dokładnością do 1 grama. Urządzenie musi znać następujące parametry, aby wykryć niewyważenie: średnica i szerokość koła testowego, oraz dokładna odległość każdego koła zamontowanego na wale wyważarki.

Wyważarki półautomatyczne i automatyczne są rozdzielone. Parametry koła są automatycznie odczytywane przez automatyczne wyważarki. Dzięki temu jest to znacznie sprawniejsze i szybsze niż ręczne wprowadzanie odczytów. Pomiar niedowagi trwa około 5-7 sekund.

Dlaczego warto wyważać koła?

Wyważanie kół jest powszechnym zadaniem, które często jest pomijane. Ważne jest, aby pamiętać, że prawidłowe wyważenie kół może zapobiec poważnym problemom z układem kierowniczym i zawieszeniem.

Niewspółosiowość kół może objawiać się wibracjami w kierownicy, a czasami w całym pojeździe. Wibracje kierownicy mogą być odczuwalne przy niższych prędkościach i zanikać przy wyższych. Niewyważone tylne koła mogą powodować toczenie się pojazdu. Niewyważone koła mogą powodować nierównomierne zużycie opon, amortyzatorów i przegubów, a także uszkodzenia sworzni kierowniczych, łożysk, przegubów, amortyzatorów, przegubów, amortyzatorów i innych elementów. Wyważanie kół jest niedrogie i może zaoszczędzić pieniądze na naprawach zawieszenia.

Wywarzanie kół samochodów ciężarowych

Wyważarki do kół z dodatkowymi funkcjami

Wyważarki do opon są bardzo popularnym i poszukiwanym urządzeniem wulkanizacyjnym. Są one trwałe i odporne na intensywne użytkowanie. Wiele z nich posiada przyrządy centrujące niemieckiej marki HAWEKA. Oferowane wyważarki do kół można zamówić w wersji z wyświetlaczem LED lub w bardziej zaawansowanych wersjach z monitorem LCD. Oprogramowanie pozwala na korzystanie z wielu przydatnych funkcji. Są to m.in. automatyczny pomiar koła 2D i 3D, precyzyjne pozycjonowanie dla felg aluminiowych ALUDATA, podział wagi i chowanie się za ramiona dla felg aluminiowych Split. Dostępne są również funkcje AUTOKALIBRACJI, AUTODIAGNOZY, AUTOKALIBRACJI oraz MULTIOPERATORA. Funkcje te pozwalają na znaczne skrócenie cyklu wyważania, a także wymiany opon.

Wyważarki do kół samochodów ciężarowych

W tej kategorii znajdują się nowoczesne, funkcjonalne wyważarki do kół samochodów ciężarowych. Maszyny te są proste w obsłudze, wyróżniają się nowoczesną konstrukcją i zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, które umożliwiają wykonywanie codziennych zadań w warsztatach wulkanizacyjnych. Każda sprzedawana wyważarka jest niezawodna i stabilna, a jednocześnie bardzo łatwa w obsłudze. Jest to możliwe dzięki przejrzystemu interfejsowi, który w przystępny sposób prezentuje wszystkie istotne dane. Wysokiej jakości komponenty konstrukcyjne idą w parze z dopracowanym oprogramowaniem, takim jak autodiagnostyka czy autokalibracja.

Najnowsze maszyny do wyważania kół pozwalają na uzyskanie najwyższej precyzji w dynamicznym wyważaniu kół samochodów osobowych jak i ciężarowych.