Wtorek, 9 sierpnia 2022

Na co powinienem zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie opony do motocykla?

11 stycznia 2022

Właściwe opony do motocykla wpływają na bezpieczeństwo, a także na osiągi i komfort jazdy. Mają one wpływ na prowadzenie pojazdu, przyczepność do podłoża i drogę hamowania. Przed zakupem nowych opon warto zwrócić uwagę na wiele ważnych aspektów, które sprawią, że jazda będzie przyjemna, a nawet uratują życie.

Co ma do powiedzenia producent?

Po pierwsze, przy wyborze opon należy kierować się zaleceniami producenta. Zespół marki zawsze przeprowadzi testy, aby określić, jaka opona będzie najlepsza dla Twojego modelu motocykla. Możesz im zaufać. Chociaż szersze opony mogą wyglądać świetnie i poprawiać wygląd motocykla, może to również pogorszyć jego prowadzenie i stabilność. Ważne jest, abyś zadbał o swoje bezpieczeństwo i upewnił się, że wiesz, jakie opony są zalecane dla Twojej maszyny.

Warto przyjrzeć się

Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić indeks nośności opony. Jest to maksymalne obciążenie, jakie opona może wytrzymać. Nigdy nie należy kupować opon o indeksie nośności niższym niż ten zalecany przez producenta motocykla. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie opony do swojego pojazdu. Ważne jest, aby sprawdzić wiek opon. Tracą one swoje właściwości po 5 latach od wyprodukowania. Ważne jest również sprawdzenie warunków przechowywania. Aby były w pełni funkcjonalne, powinny być przechowywane w suchym i ciemnym miejscu.

motocykl

Czego można się spodziewać po oponach

Dobrym pomysłem jest również wybór opon, które spełniają Twoje potrzeby. Motocykliści, którzy lubią sportową jazdę, zwracają większą uwagę na przyczepność, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów i dynamikę jazdy. Najlepszym wyborem jest opona radialna o miękkiej mieszance. Dla entuzjastów prędkości dostępne są również opony typu semi-slick. Są one wykonane z opon, które były używane na profesjonalnych torach wyścigowych, ale są dopuszczone do użytku drogowego. Ich żywotność jest jednak krótka.

Dla tych, którym bardziej zależy na komforcie jazdy i trwałości opon, warto rozważyć modele bardziej turystyczne. Są one uniwersalne i mogą być używane na wszystkich nawierzchniach i we wszystkich warunkach pogodowych. Opony radialne mogą być wykonane z wyższym indeksem nośności lub sztywniejszym i bardziej wytrzymałym diagonalnym bieżnikiem.

Wyważarka do kół motocyklowych

Do wymiany opon i serwisowania nowoczesnych motocykli potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Nie ma znaczenia, czy naprawiasz motocykle japońskie, niemieckie, czy choppery. Urządzenia te mogą wykonywać zarówno statyczne jak i dynamiczne wyważanie kół. Urządzenia te pozwalają na wykonywanie dodatkowych usług i przyspieszają serwisowanie motocykli. Można je łączyć z wyważarką do kół, tworząc harmonijną kombinację dla każdego warsztatu.

Decydując się na zakup wyważarki do kół motocyklowych warto zwrócic uwagę na:

  • Uniwersalne zastosowanie - czy wyważarka może być używana do centrowania kół zarówno rowerowych jak i motocyklowych. Dwa regulowane stożki umożliwiają dostosowanie urządzenia do różnych rozmiarów kół.
  • Wysoka jakość materiałów - czy wyważarka wykonana jest z najwyższej jakości stali malowanej proszkowo lub aluminium. Zapewnia to niezrównaną wytrzymałość, stabilność, trwałość i odporność na korozję. Łożyska o niskim współczynniku tarcia są zaprojektowane dla maksymalnej precyzji. Chromowana prowadnica jest niezwykle gładka i odporna na zużycie.
  • Wyważarka jest łatwa w montażu. Czy szystkie elementy niezbędne do instalacji są zawarte w tym zestawi