Wtorek, 9 sierpnia 2022

Podstawowe wyposażenie warsztatu wulkanizacyjnego

12 stycznia 2022

Dobre wyposażenie to klucz do udanego warsztatu oponiarskiego. Jak dużo sprzętu należy zakupić, aby warsztat mógł wykonywać szeroki zakres prac, a współpraca z nim przebiegała sprawnie i wydajnie?

Kompletowanie wyposażenia

Do kompletowania wyposażenia możemy przystąpić, jeśli mamy przygotowany teren, na którym będzie warsztat oponiarski. Podstawą jest montaż maszyny. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę firmę, gwarancję i rozmiar kół, które mogą być serwisowane. Monter kosztuje około 7000 zł. Po zamontowaniu opony, każde koło powinno być wyważone wyważarką.

Dowiedzmy się, czy maszyna jest ręczna czy automatyczna, wyposażona w wyświetlacz LCD oraz jaki jest maksymalny rozmiar wyważanego koła. Jej koszt to około 7000 polskich lirów. Wyżej wymienione urządzenia do prawidłowej pracy będą potrzebowały kompresora. Należy zwrócić uwagę na moc silnika i pojemność zbiornika. Średnia cena to 2000 zł.

Obciążniki

Nie możemy zapominać o ciężarkach, które są niezbędne do prawidłowego wyważenia kół. Istnieją dwa rodzaje ciężarków: ciężarki klejone do felg stopowych oraz ciężarki dziurkowane do felg stalowych. Przy 1200 sztukach ciężarków klejonych średni koszt to około 80 zł. Przy 650 sztukach ciężarki klejone kosztują około 200zł. Dobrym pomysłem jest posiadanie kilku łyżek montażowych. Może to być bardzo przydatne przy zmianie opon typu RUN FLAT. Ostatnim krokiem jest dobór odpowiedniej pasty montażowej. Bez niej wymiana opon będzie niemożliwa.

Nie możemy zmieniać tylko opon. Zadbajmy również o odpowiedni sprzęt do naprawy opon. Do podstawowych elementów zestawu naprawczego należą szczypce do ciężarków i przecinaków, a także szydła, szydła i skrobaki. Można też kupić zestaw naprawczy, który będzie zawierał wszystkie niezbędne elementy.

felga samochodu

Prostownica do felg

Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie, które prostuje felgi kół. Choć jest to usługa kosztowna, to z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Aby odkręcić opony, potrzebny będzie klucz. Klucz pneumatyczny jest świetnym narzędziem do użycia, jeśli w garażu znajduje się kompresor.

Manometr

Powinniśmy również rozważyć zakup ciśnieniomierza do opon. Dzięki niemu będziemy mogli napompować oponę i sprawdzić jej ciśnienie. Odpowiednie ciśnienie to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale także mniejsze opory toczenia i niższe zużycie paliwa. Przydatnym narzędziem, które warto mieć w swoim warsztacie jest miernik głębokości bieżnika, dzięki któremu szybko ocenimy, czy opona spełnia minimalne warunki do poruszania się po drogach.

Skrzynka warsztatowa

Niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniej skrzynki narzędziowej do pracy. Ważne jest, aby przy wyborze skrzynki sprawdzić jej wymiary i liczbę półek. Dobrym rozwiązaniem jest skrzynka warsztatowa z kółkami. Jeśli jest to Twoja pierwsza skrzynka warsztatowa, możesz pokusić się o jej zakup wraz z wyposażeniem. Coraz więcej jest sklepów z oponami, które oferują podstawowe usługi serwisowe, takie jak wymiana oleju czy filtrów. Podnośnik samochodowy to dobra inwestycja, jeśli chcesz oferować takie usługi. Zwróć uwagę na udźwig oraz rodzaj podnośnika: nożycowy lub dwukolumnowy. Dobrej jakości podnośnik samochodowy kosztuje 10 000 zł.

Sklep z oponami to spora inwestycja, zwłaszcza jeśli Twoim celem jest oferowanie szerokiego zakresu usług. Ważne jest, aby kupować produkty tylko renomowanych firm. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze w dłuższej perspektywie.