Wtorek, 9 sierpnia 2022

Podstawy wyważania kół - wyważarki do kół samochodowych

21 stycznia 2022

Postęp w inżynierii motoryzacyjnej umożliwia pojazdom osiąganie coraz wyższych poziomów. Opony i felgi to jedne z najważniejszych części pojazdu, które muszą zapewniać bezpieczeństwo i trakcję na każdej nawierzchni i w każdych warunkach pogodowych. Aby uniknąć potencjalnych szkodliwych drgań i nierównomiernego zużycia opon, ważne jest sprawdzanie ich wyważenia.

Każda wyważarka do kół została zaprojektowana tak, aby była prosta w obsłudze, bezpieczna w użyciu i trwała. Systemy wyważania posiadają najnowocześniejszą diagnostykę, kamery laserowe 3D oraz monitory z ekranami dotykowymi. Zapewnia to dokładne wyważanie i wysoką wydajność, nawet przy dużej ilości opon.

Wyważarka do kół jest niezbędnym elementem każdego warsztatu samochodowego. Jest ona odpowiedzialna za lokalizację obszarów powodujących bicie koła i obliczanie masy niewyważenia. Aby zapewnić prawidłowy rozkład ciężaru, mechanicy umieszczają ciężarki w felgach. Ma to bezpośredni wpływ na komfort jazdy i zużycie opon.

Profesjonalne wyważarki do kół

Nowoczesne wyważarki do kół można znaleźć w naszym sklepie. Posiadają one dokładność wyważania do 1 grama. Za pomocą tych urządzeń można z dużą precyzją wyważać koła w samochodach osobowych i ciężarowych. Należy pamiętać, że wyważarka musi dokładnie odczytać parametry koła (jego średnicę i szerokość), aby uzyskać prawidłowy pomiar.

Kiedy należy użyć wyważarki do kół?

Istnieje wiele oznak, że opona może nie być prawidłowo wyważona. Wibracje te są najbardziej odczuwalne w kierownicy, a czasami w całym samochodzie. Ważne jest, aby były one odczuwalne przy mniejszych prędkościach, ponieważ często znikają podczas szybkiej jazdy. Można również sprawdzić zużycie opony, aby określić problem. Jednak profesjonalna pomoc przy użyciu wyważarki może pomóc w postawieniu diagnozy.

Dlaczego regularne wyważanie kół jest ważne?

Nietrudno zrozumieć, dlaczego wyważarki do kół są tak zaniedbywane w warsztatach samochodowych. Wielu poważnych problemów z zawieszeniem i układem kierowniczym można uniknąć, jeśli wyważarka do kół jest używana prawidłowo. Złe wyważanie może również powodować nierównomierne zużycie opon i innych części samochodu, takich jak amortyzatory, łożyska i przeguby.

koła samochodowe

Od podstaw - wyważanie kół

Istnieją dwa sposoby wyważania kół. Pierwsza metoda, która wykorzystuje stacjonarne urządzenie wyważające, wymaga zdjęcia kół z maszyny. Druga, z użyciem przenośnej wyważarki, nie wymaga zdejmowania kół. Dlatego też skupiamy się na stacjonarnych urządzeniach wyważających. Rozwój wyważarek do kół był ściśle związany z rozwojem przemysłu wulkanizacyjnego i produkcji kół. Wyważarki do kół były analogicznymi urządzeniami w przeszłości, kiedy to dominowały felgi stalowe o niejednorodnej strukturze. Ciężarki były wykonane z elementów stopu antymonu i ołowiu, które były umieszczone na zewnętrznej krawędzi. Stosowanie mało atrakcyjnych wizualnie ciężarków odeszło do lamusa w dobie felg aluminiowych. Obecnie w warsztacie dostępne są nowoczesne wyważarki, które pozwalają na bardziej precyzyjne i powtarzalne pomiary.

Dokładność w wyważaniu kół

Stan felgi jest głównym czynnikiem wpływającym na precyzję wyważania. Krzywą lub kutą felgę należy wymienić lub naprawić. Jeśli felga nie jest prawidłowo osadzona, może to powodować znaczące różnice w wyważeniu. Aby to sprawdzić, należy zdjąć obręcz z tego samego mocowania i umieścić ją z powrotem na wyważarce. Ważne jest, aby sprawdzić stan felgi, jej czystość oraz dobór odpowiedniego stożka centrującego. Kolejnym ważnym czynnikiem są prawidłowe parametry wyważanego koła. Prawidłowe parametry wyważanego koła to: średnica, szerokość i odległość. W wyważarkach półautomatycznych parametry te wpisywane są ręcznie, natomiast odległość i średnica wpisywane są automatycznie po dosunięciu miernika do obręczy. Jedynie szerokość jest wprowadzana ręcznie po zmierzeniu suwmiarką. Specjalne czujniki lub sonary mogą być używane do automatycznego zbierania tych danych po zamknięciu osłony. Mogą one również badać krzywiznę koła. Ważne jest, aby podczas wyważania opona była prawidłowo zamontowana na kole. Dokonuje się tego poprzez nałożenie odpowiedniej maści/pasty montażowej. Poślizg pozwala na pewne osadzenie opony na feldze, ale nie pozwala na jej przesuwanie się względem felgi pojazdu. Po dokonaniu pomiaru we wskazanym miejscu na wyważarce, przyklejamy lub przyklejamy ciężarki korekcyjne i dokonujemy kolejnego pomiaru. Dobra wyważarka potrafi zoptymalizować koło w przypadku dużego niedoważenia. Wskaże dokładnie, o ile powinna przesunąć się opona względem felgi, aby zoptymalizować ten proces.

Stan techniczny wyważarki ma istotny wpływ na proces wyważania koła. Dlatego ważne jest, aby okresowo sprawdzać kalibrację maszyny, kalibrację ramion pomiarowych, luz na wale oraz stan stożków centrujących